NERİMAN TOKDİL EKMEK ve UNLU MAMÜLLERİ
1927'den günümüze...
Ekmek Çeşitlerimiz
Bayat Ekmek Tarifleri
Referanslar
Bağlantılar
Ekmek Çeşitlerimiz

Ekmeğin Tarihçesi
Ekmeğin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi hâline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin meydana geldiğini görmüşler, bu kitleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman, bunda tad ve lezzet olduğunu anlamışlardır. Daha sonra av için yaptıkları uzun seyahatlerde, bu ilkel mayalı ekmeği de beraberinde götürmüşlerdir.Eski devirlerde insanlar yiyeceklerini herhangi bir işleme tabi tutmadan tüketmekteydi. Bunun istisnası belki de buğday ve undan üretilen ekmekti. Yapılan araştırmalardan anlaşıldığına göre M.Ö. 4000 yıllarında Babiller fırınlarda ekmek pişirmeyi biliyorlardı. Yine M.Ö. 4300 yıllarında değirmencilik ve fırıncılık sanatının icra edildiği, yapılan kazılardan anlaşılmıştır.
 


Mayalı ekmek, ilk kez M.Ö. 1800 yıllarında Eski Mısırlılar tarafından tesadüfen bulunmuştur. Mısırlıların, ekmeğin zenginleştirilmesinden haberdar oldukları, ekmeğe bal, hurma gibi maddeler kattıkları tesbit edilmiştir. Eski Mısır’da hemen her olayda ve törende ekmek, ekonomik katkısı açısından büyük nimet olarak kabul edilmiştir.

Ekmek yapım sanatı Akdeniz ülkelerine Eski Mısır’dan yayılmıştır. Eski Yunanlılar, M.Ö. 8. yüzyılda ekmeği Mısırlılardan öğrenmişlerdir. Daha sonra Romalılar zamanında ekmekçilik oldukça gelişmiş ve büyük ticari fırınlar yapılmıştır.

Ekmek yapma sanatı, Orta Avrupa’ya ve Avrupa’nın diğer ülkelerine ise çok sonraları, güneyden yayılmıştır. Ekmek yapımında çavdar ve diğer tahıllar da kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’da 15. yüzyılda beyaz ekmek yapımı başlamış, bunu o devirlerde ancak zengin sınıf yiyebilmiştir.

Mikroorganizmaların ve mayanın keşfinden sonra 19. yüzyılda ticari olarak üretilmeye başlanmış ve bu aşamadan sonra da ekmek artık bir sanayi dalı hâline gelmiştir.

Bugün dünya ülkelerinin %53’ünde ekmek, alınan toplam kalorinin %50’sini, %87’sinde ise alınan kalorinin %30’undan fazlasını sağlamaktadır. Ekmeğin oldukça az tüketildiği iddia edilen Batı Avrupa Ülkeleri’nde bile alınan proteinin %30’u, karbonhidratların, %50’si, B grubu vitaminlerin %50’si, E vitaminin %75’i ekmekten sağlanmaktadır. Avrupa’nın güney ve doğu ülkelerinde (İtalya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Yugoslavya) ekmek tüketimi daha fazladır.

Ekmek Çeşitlerimiz:

Odunla çalışan taş tabanlı fırınlarımızda aşağıdaki ürünleri günlük olarak üretmekteyiz.

 Mısır (Darı) Ekmeği, Kepek Ekmeği, Alaşehir Ekmeği, Ekşi Maya Köy Ekmeği, Süt Ekmeği, Ekmek Dolması, Trabzon Ekmeği, Pide, Standart Ata Ekmeği, Çavdar Ekmeği..

 

SEFERİHİSAR NERİMAN TOKDİL EKMEK FIRINI EKMEK ÇEŞİTLERİ
Ata Ekmeği Mısır Ekmeği Trabzon Ekmeği
Ekşi Maya Köy Ekmeği Pide Alaşehir Ekmeği
 
Süt Ekmeği Ekmek Dolması  Tuzsuz Ekmek